Aktualności

"Piękna Lucynda" - PREMIERA

03-07-2013

"Piękna Lucynda" - PREMIERA

Już 7 lipca na tarnowskim rynku w ramach Święta Miasta "ZDEARZENIA 2013" odbędzie się plenerowy pokaz komedii muzycznej „Piękna Lucynda”. Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny.

- To wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii”- mówi Ewelina Pietrowiak, dyrektor artystyczna Solskiego. - Największym i najbardziej rozpoznawalnym jego elementem jest oczywiście jesienny festiwal „Talia”, ale w tym roku mieliśmy już okazję zobaczyć przegląd teatrów improwizowanych i dyplomów szkół teatralnych - było to swoiste preludium do wrześniowego tygodnia. Premiera „Pięknej Lucyndy” jest kolejnym elementem tego dużego, dwuletniego przedsięwzięcia, które stawia sztukę komediową w centrum zainteresowania tarnowskiej sceny kulturalnej.

Skąd pomysł na realizację właśnie takiego tekstu?

-Decyzja ta wynika w dużej mierze z mojego zachwytu nad wystawieniem tekstu Hemara w Teatrze Nowym w Poznaniu w reżyserii Eugeniusza Korina. Pamiętam, że byłam jedną z najgłośniej śmiejących się osób na widowni. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla komedii? Po raz pierwszy nie starałam się w tekście stricte komediowym doszukiwać drugiego dna. Tekst Hemara - doskonałego satyryka, pisarza, znakomitego tekściarza i dramatopisarza - jest materiałem tak wdzięcznym dla aktorów, że zupełnie nie mam obaw co do jego wartości scenicznej. Akcja sztuki dzieje się w XVIII-wiecznej Warszawie, ale język, którym mówią bohaterowie, ilość genialnych puent, wpadające w ucho, zabawne piosenki, które stworzył Hemar - wszystko to składa się na całość inteligentną i zabawną, czytelną również dziś, w XXI wieku. W pewnym sensie jest to historia o eleganckim wyrażaniu uczuć- ciekawe, czy dziś moglibyśmy składać zdania o takim poziomie złożoności, jak czyni to hrabia Adam ze sztuki? Czy skazani jesteśmy już wyłącznie na wysyłanie serduszka w esemesie? - zastanawia się reżyserka i scenografka.

Oprawę muzyczną spektaklu (warto zaznaczyć, że to pierwsza tak bogata muzycznie premiera teatru) przygotował Bartek Szułakiewicz. Kostiumy zaprojektowała Anna Nykowska- jej stroje można było podziwiać w spektaklu „Trzy siostry”. Choreografią zajęła się natomiast Anita Podkowa, znana najmłodszym widzom z opieki nad ruchem scenicznym w przedstawieniu „Babcia mówi pa pa”.

Ogromną pracę wykonała Elżbieta Kuzemko-Rausz, która przygotowała nas wokalnie do spektaklu- mówi Kinga Piaty, aktorka wcielająca się w role ciotki Utciszewskiej. - Pani Ela jest nie tylko fantastyczna nauczycielka śpiewu, ale tez prawdziwa osobowością teatralna, która rozumie,że aktor na scenie musi połączyć śpiew z ruchem, słowami, intencjami i tysiącem innych spraw.

Spektakl - historię miłości dwóch par, hrabiego Adama i Lucyndy Wahadłowskiej oraz ciotki Utciszewskiej i pana Poufalskiego, będzie można zobaczyć już 5 lipca na scenie Solskiego. Amatorów kulturalnego letniego wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy natomiast 7 lipca o godzinie 21.00 na tarnowski rynek.


Dodatkowe informacje na temat spektaklu "Piękna Lucynda" można uzyskać w Biurze Organizacji Widowni – tel. (14) 688 32 87, tel. kom. 784 976 026, e-mail: promocja@teatr.tarnow.pl.