Repertuar

W POKOJU OBOK
Sarah Ruhl W POKOJU OBOK

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
21-09-2013sobota20:00
Duża Scena
Najbliższe przedstawienie:
08-03-2018czwartek18:00
Duża Scena
Zapraszamy też:
10-03-2018sobota18:00
Duża Scena
11-03-2018niedziela18:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

120 min

Autor:

Sarah Ruhl

Reżyser:

Łukasz Gajdzis

Tłumacz:

Daniel Woźniak

Asystent reżysera:

Kinga Piąty

Inspicjent:

Krystyna Fudyma

Kostiumy:

Małgorzata Jochan

Muzyka:

Maciej Szymborski

Przygotowanie wokalne:

Elżbieta Kuzemko-Rausz

Scenografia:

Justyna Łagowska

Obsada

DR GIVINGS

Ireneusz Pastuszak

CATHERINE GIVINGS

Matylda Baczyńska

LEO IRVING

Piotr Hudziak

SABRINA DALDRY

Monika Wenta

PAN DALDRY

Jerzy Pal

MAGGIE

Kinga Piąty

Pianista

Paweł Szkotak

Dwie pary, dwie miłości i... dwa problemy. Sarah Ruhl, amerykańska dramatopisarka, przeniosła się w przeszłość i opisała kłopoty dwóch małżeństw na początku ery elektryczności. Szokiem dla dziewiętnastowiecznych bohaterów jest jednak nie tylko zamiana światła świecy na światło żarówki, ale przede wszystkim nowy język mówienia o swoich uczuciach i seksualności. Katalizatorem zmiany jest elektryczny przyrząd, którym Doktor Givings będzie leczył swoje pacjentki...

Akcja „W pokoju obok”, sztuki nominowanej do prestiżowe Tony Awards i nagrody Pulitzera, toczy się blisko gabinetu ginekologa, doktora Givings (Ireneusz Pastuszak). Jego żona, Catherine (Matylda Baczyńska), próbuje poradzić sobie nie tylko z malutkim dzieckiem, ale też z mężem, który nie potrafi okazywać swoich uczuć. Sytuację komplikuje pojawienie się poszukującej terapii pary- cierpiącej na histerię Sabriny Daldry (Monika Wenta- Hudziak) i jej męża (Jerzy Pal) oraz ciemnoskórej mamki Elizabeth (gościnnie Kamila Ściborek) i artysty- malarza Leo (Piotr Hudziak), liczącego na pomoc w uleczeniu męskiej histerii. Spotkanie w gabinecie lekarza- nad którym pieczę sprawuje pielęgniarka Maggie- doprowadza bohaterów do prawdziwego źródła ich problemów, których nie uda się uleczyć wibratorem: pytań o to, kto kogo kocha i czego pragnie w życiu?

Reżyserem spektaklu jest Łukasz Gajdzis, znany tarnowskiej publiczności z doskonałej realizacji „Klubu kawalerów”, którym wygrał ubiegłoroczny festiwal „Talia”. Sam mówi o spektaklu: „Jest to historia o zasłyszanych schematach działań, o kryzysie między ludźmi, którym urodziło się dziecko i o tym, z czym się borykamy. Także o tym, jak pewne mechanizmy, które przyswajamy w młodości, funkcjonują potem w dorosłym życiu. Patriarchalna rodzina jest cały czas obowiązującym modelem rodziny. Lubię dobry humor i ciekawe pomysły. Skoro moje przedstawienie, z tym specyficznym żartem, który jest w Klubie kawalerów, zadziałało w Tarnowie, to oznacza, że jest szansa, by pokazać kolejną propozycję, tym razem z udziałem tarnowskich aktorów. W pokoju obok porusza tematy związane z kobiecą seksualnością, rolą nowoczesnej kobiety w społeczeństwie, które w Polsce są wciąż traktowane po macoszemu. Myślę, że teatr jest miejscem, w którym trzeba o takich rzeczach mówić.”

 

Prapremiera odbyła się w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii” współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Mecenasem projektu było PGNiG.

Sponsorem premiery spektaklu "W pokoju obok" była Tikkurila Polska S.A.  

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.