Repertuar

GRAŻYNA
Adam Mickiewicz GRAŻYNA

GRANY W DNIACH:

Najbliższe przedstawienie:
18-01-2018czwartek10:00
Duża Scena
Zapraszamy też:
19-01-2018piątek10:00
Duża Scena
20-01-2018sobota16:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

90 min

Autor:

Adam Mickiewicz

Reżyser:

Radosław Rychcik

Asystent reżysera:

Martyna Łyko

Asystent scenografa:

Stefania Jabłońska

Inspicjent:

Aleksandra Stach

Kostiumy:

Anna Maria Karczmarska

Muzyka:

Piotr Lis

Michał Lis

Przygotowanie wokalne:

Anna Podkościelny - Cyz

Scenografia:

Anna Maria Karczmarska

Video:

Piotr Lis

Obsada

Giermek

Karolina Gibki

Stary Giermek

Ewa Sąsiadek

Straż II

Tomasz Piasecki

Straż I

Jerzy Pal

Ditrich von Kniprode

Martin Bogdan

Członkowie Tarnowskiego Chóru GOS.PL

Chór GOS.PL

Poseł niemiecki I

Radomir Rospondek

Poseł niemiecki II

Jakub Piotrowski

Gert Müller

Filip Świerz

Franz Beckenbauer

Jan Szatko

Ludwik Solski

Szymon Gromadzki

W Grażynie Adama Mickiewicza, tak samo jak w przypadku Balladyny Juliusza Słowackiego, najbardziej interesuje nas imię głównej bohaterki. To imię również jest autorską kompozycją Mickiewicza i powstało z połączenia litewskiegio “grazi” – “piękna” z polskim formantem “–ant”.

Grażyna Mickiewicza zatem to historia kobiety, która walczy i to walczy w sensie dosłownym. W rycerskim przebraniu męża bierze udział w bitwie z Krzyżakami.  Grażyna, czyli “piękna księżna” to “niewiasta z wdzięków i bohater z ducha”.

To próba uchwycenia wzorca bohaterki “pięknej i odważnej”, która wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn, by krzyżować z nimi miecze. W przedstawieniu naszym chcemy zadać jedno pytanie: kim jest Grażyna?

Prapremiera odbyła się 23 maja 2015 roku.

---

"...Rychcik w Tarnowie czyta "Grażynę" Mickiewicza jako mecz Litwa - Niemcy w kosza. Patos i zadęcie zastąpiło coś, co chętnie nazwałbym ciepło łobuzerką interpreatacyjną. Pociągającą, kiedy jest - jak w tych przypadkach - delikatna i niegłupia, i kiedy czuje sie w niej jakąs elementarną przyjemność wsłuchania w klasyczny tekst, brany w nawias, ale uszanowany."

Red. Jacek Sieradzki "Odra" 10/2015

---

Spektakl brał udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanym dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spektakl otrzymał III nagrodę w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "KLASYKA ŻYWA". Radosław Rychcik otrzymał nagrodę w dziedzinie reżyserii. 

Jury zdecydowało również o rekomendacji dla spektaklu 'Grażyna" do 41. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu w 2016 roku. 10 kwietnia 2016 roku  jury społeczne wybrane spośród pasjonatów teatru z woj. opolskiego przyznało wyróżnienie dla chóru GOS.PL. http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/220795.html


Werdykt Jury Konkursu: http://klasykazywa.pl/aktualnosci/