Repertuar

SKARGA
Piotr Skarga SKARGA

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
16-03-2015poniedziałek18:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

50 min

Autor:

Piotr Skarga

Reżyser:

Ireneusz Pastuszak

Scenariusz:

Ireneusz Pastuszak / Maciej Wietrzyk

Scenografia:

Ireneusz Pastuszak

Obsada

Piotr Skarga

Ireneusz Pastuszak

„Kazania sejmowe Piotra Skargi”

„Kazania Sejmowe” ks. Piotra Skargi to wnikliwa analiza problemów Rzeczpospolitej z przełomu  XVI i XVII wieku. „Kazania” nie należą do literatury religijnej, lecz są doskonale ułożonym traktatem politycznym o przebudowie państwa polskiego. Uzyskały niekwestionowane miejsce w dziejach literatury polskiej - są wzorem prostej, jasnej i zarazem wzniosłej polszczyzny.

Spektakl odnosi ówczesne zagrożenia wynikające z postaw i wad naszych przodków do współczesnych realiów i ich źródła historycznego, łącząc w sposób przejrzysty i zrozumiały dla młodego widza przyczyny i skutki niepowodzeń oraz sukcesów Polski i Polaków.

Prezentowana sztuka, to nie tylko prosta adaptacja tekstów, które wyszły spod pióra jezuickiego kaznodziei, ale też próba ukazania jego wręcz proroczych zdolności w szerszym kontekście.  Wielki jezuita w swoich kazaniach przedstawił bowiem listę grzechów i wad, które prowadziły Polskę ku zagładzie – m.in. moralną słabość elit, skłonność do anarchii. Tekst „Kazań” od czasu do czasu opatrzony został komentarzem wplecionym w narrację, który nie łamiąc konwencji ożywia i dynamizuje widowisko.

Całość spektaklu zostaje utrzymana w tonie XVI wiecznego kazania, jednak współczesnym elementem są przewijające się w trakcie trwania sztuki obrazy z historii i współczesności Polski.

Adaptacja „Kazań Sejmowych” skupia się na ich najbardziej istotnych fragmentach, przez co nie jest nudnym, moralizatorskim tekstem, ale w sposób zwięzły przybliża istotny fragment polskiej literatury i historii.

Spektakl jest więc lekturą nie tylko wielce pouczającą, ale również w dużej mierze posiada aktualne przesłanie skierowane do Polaków początku XXI wieku.

 

--

Piotr Skarga

„Kazania sejmowe Piotra Skargi”

Reżyseria: Ireneusz Pastuszak

Scenariusz: Maciej Wietrzyk / Ireneusz Pastuszak

Opracowanie muzyczne: Ireneusz Pastuszak

Scenografia: Ireneusz Pastuszak

Premiera 16 marca 2015 r. Duża scena Teatru Solskiego

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz Fundacji 5 P.